PODSUMOWANIE PROJEKTÓW W ROKU 2018




PODSUMOWANIE PROJEKTÓW W ROKU 2018

 

Nasi podopieczni mogli aktywnie uczestniczyć w dwuletnim projekcie „Po Jasnej Stronie Życia”, który został dofinansowany przez Urząd Miasta. Dzięki życzliwości Starosty Śremskiego – Pana Zenona Jahnsa zajęcia odbywały się w salce  Warsztatów Terapii Zajęciowej w Śremie. „Po Jasnej Stronie Życia” to projekt oparty na założeniach terapii SI, czyli integracji sensorycznej - jednej z najnowocześniejszych i skutecznych metod stosowanych w terapii dzieci i młodzieży, u których obserwuje się trudności w zakresie:

·         umiejętności ruchowych (słaba koordynacja ruchowa, opóźniony rozwój ruchowy, trudności z utrzymaniem równowagi);

·         problemów emocjonalnych (nadmierna wrażliwość, nerwowość, kłopoty z koncentracją uwagi);

·         opóźnionego rozwoju mowy;

·         opanowywania umiejętności szkolnych (problemy dysleksji, dysgrafii, dysortografii, kłopoty z zapamiętywaniem i motywacją do uczenia się);

·         nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD, ADD);

·         nadwrażliwości lub zbyt małej wrażliwości na różne bodźce sensoryczne;

·         nadwrażliwości na ruch (negatywna reakcja na ruch, niepewność grawitacyjna, choroba lokomocyjna).

Terapia w metodzie Integracji Sensorycznej wygląda jak zabawa, ale jest to zabawa „naukowa”, poprzez którą układ nerwowy i mózg uczą się właściwego reagowania na bodźce zewnętrzne. Atmosfera zabawy sprzyja zaangażowaniu dziecka w aktywności oraz osiąganiu większych i szybszych postępów.

 

W kwietniu w naszej siedzibie odbyły się „Warsztaty Wielkanocne” w ramach zajęć grupowych, które zostały  sfinansowane przez Urząd Miasta (z Projektu ”Po Jasnej Stronie Zycia”), podczas których powstawały piękne, wiosenno-wielkanocne prace naszych podopiecznych. W tym projekcie górowała przede wszystkim artterapia. Działania prowadzone w arteterapii polegają na wykorzystywaniu terapeutycznych właściwości sztuki w praktyce. Jest to wysoce efektywne w osiąganiu psychofizjologicznej relaksacji i równowagi emocjonalnej. Terapia przez sztukę polega na ukazywaniu pozytywnych, radosnych stron życia – zapobiega pesymizmowi i postawie negacji, a także rozprasza poczucie beznadziejności życia.

 

W maju w Parku im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 odbyły się zajęcia gimnastyczne prowadzone przez terapeutkę SI w ramach projektu „Sport w Jasnym Horyzoncie”, które finansowane były przez Urząd Miasta. Były to zajęcia ogólnorozwojowe, oparte o różnorodne zabawy ruchowe. Trenerka podczas zajęć sportowych na świeżym powietrzu stworzyła motywującą i radosną atmosferę, która sprzyja polubieniu aktywnego spędzania czasu zarówno przez naszych podopiecznych jak i ich rodziców.






W lipcu ruszyły „Wakacje Letnie z Jasnym Horyzontem”, które odbywały się w Śremskim Ośrodku Kultury w Śremie w okresie wakacyjnym. Projekt został sfinansowany przez Urząd Miasta oraz częściowo przez PCPR w Śremie. Podczas tego projektu realizowana była terapia i wspomaganie rozwoju dziecka oparta na metodzie Weroniki Sherborne. Podczas zajęć tą metodą dziecko poznaje swoje ciało i przestrzeń, która je otacza, spotyka w niej drugiego człowieka oraz uczy się współpracy. Projekt ten stwarzał również możliwość wykorzystania również artterapii – szerokiego wachlarza możliwości począwszy od różnego rodzaju prac plastycznych, poprzez śpiew i taniec ocierając się nawet o kuchnię, a skończywszy na bajkoterapii.
Uczestnicy projektu mogli skorzystać także z takich atrakcji jak:

·         Jednodniowa wycieczka do Poznańskiego ZOO oraz do Parku Linowego na terenie Starego ZOO;

·         Wyjście na film „ Iniemamocni II” do Kinoteatru Słonko;

·         Wyjście na kręgle;  

·         Zajęcia sportowe w Parku Odlewników prowadzone przez Śremski Sport;

·         Podchody nad Wartą;

·         Warsztaty z Magi;

·         Origami;

·         Balik;

·         Wspólne przygotowanie posiłków np. sałatki owocowe;

·         Terapia dotyku i zmysłów za pomocą różnych przypraw i artykułów spożywczych;

·         Spotkanie z Policjantem, na którym poruszono dwa tematy:

1.    Zagrożenia internetowe;

2.    Używki;

·         Zajęcia sensoplastyczne oparte na metodzie knilów.
 















 

Projekt ”Za Horyzontem" zakładał natomiast indywidualne zajęcia behawioralno-sensoryczne o charakterze terapeutycznym, w których uczestniczyły dzieci przy jednocześnie prowadzonej konsultacji z rodzicem. Terapia behawioralna to sposób kształtowania zachowań. Ta terapia miała na celu zarówno przyswajanie nowych zachowań, jak i usuwanie utrwalonych zachowań, które są niekorzystne.
Natomiast poprawa integracji sensorycznej przekładała się na poprawę percepcji słuchowej, wzrokowej, koordynacji ruchowej, planowania ruchu, poprawa rozwoju ruchowego, uczenia się jak również zachowania.
 


 

 
 
 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu :)